Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny
lek. stom. Włodzimierz Zemowski
(+48) 602-485-381
Śr, Pt: 9.00 - 15.00
30-048 Kraków

Nowości

Ósemki, problematyczne zęby mądrości

 

Mądrość w nazwie zęby zawdzięczają stosunkowo późnemu wiekowi wyrzynania się. Ich wzrost przypada zwykle na czas między 17. a 25. rokiem życia, jednak całkowicie naturalnym zjawiskiem jest fakt pojawienia się ich również w okolicach 40. urodzin. Główną rolą ósemek, a więc tak, jak wszystkich zębów trzonowych, jest rozdrabnianie i rozgniatania pokarmu. Nie są nam one jednak niezbędne, o czym świadczy całkowity komfort oraz prawidłowy cykl trawienia u osób, którym te zęby nie wyrosły lub z różnych przyczyn zostały usunięte.

 

Boląca ofiara ewolucji

W toku ewolucji oraz zmiany nawyków żywieniowych ósemki straciły swoje znaczenie i nie wyrzynają się już wszystkim przedstawicielom naszego gatunku. Praprzodkowie potrzebowali ich znacznie bardziej z uwagi na specyfikę diety. Dostępne dziś pożywienie jest w dużej mierze wysoko przetworzone i można skonsumować je z łatwością bez dodatkowych trzonowców. Te zmiany bardzo spowolniły proces rozrastania się części twarzowej czaszki współczesnych ludzi. W przełożeniu na praktykę oznacza to, że ósemki przestają się mieścić w szczęce.


Problematyczny ząb

Brak zapasowego miejsca w łuku zębowym komplikuje proces wyrzynania się ósemek i w efekcie rodzi wiele problemów. Najczęstsze dolegliwości to, m.in.: krzywy kierunek wzrostu (ucisk na policzek lub na sąsiadującą „siódemkę), uwięzienie w dziąśle lub kości szczękowej, tworzenie się wady zgryzu poprzez zaburzenie dotychczasowego układu zębów, a także tworzenie się próchnicy, przez swoje problematyczne położenie i nieregularny kształt zęba. Powyższe dolegliwości bez zbędnej zwłoki należy zgłosić lekarzowi stomatologowi. Po zbadaniu stanu zdrowia jamy ustnej i kondycji ósemki podejmuje się decyzję o leczeniu lub konieczności ekstrakcji zęba.

 

Ważna rola profilaktyki

Jeżeli jednak zęby mądrości wyrżnęły się prawidłowo i nie wywołują żadnych dolegliwości, absolutnie nie ma konieczności ich usuwania. Należy przede wszystkim zadbać o właściwą higienę tych zębów, aby zapobiec atakowi próchnicy i nie dopuścić do leczenia endodontycznego, które w przypadku ostatnich trzonowców jest mocno utrudnione. Instruktaż higieny ustnej znajduje się tutaj.