Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny
lek. stom. Włodzimierz Zemowski
(+48) 602-485-381
Śr, Pt: 9.00 - 15.00
30-048 Kraków

Nowości

Katastrofa dentystyczna

Konsekwencje pandemii COVID-19 dla stomatologii

 

Pandemia koronawirusa spowodowała szereg konsekwencji dla wielu branż i dziedzin medycyny. W momencie wybuchu epidemii, dolegliwości związane z jamą ustną, wydawały się mniej istotne. W konsekwencji, stomatolodzy na całym świecie zmagają się teraz z dużą ilością pacjentów, których uzębienie wymaga stomatologii naprawczej. 

 

Leczenie w zawieszeniu

 

Reprezentanci FDI  World Dental Federation rozmawiali w marcu na temat negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na sytuację w gabinetach stomatologicznych na całym świecie. Sytuacja ta odbiła się przede wszystkim na stanie zdrowia zębów i dziąseł pacjentów.  Nieleczone przez kilka miesięcy stany zapalne i schorzenia, aktualnie wymagają bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologii naprawczej.

 

Prezydent organizacji, dr Gerhard Konrad Seeberger, nazwał tę sytuację katastrofą dentystyczną. Ocenę tę potwierdziła też Światowa Organizacja Zdrowia, która określiła stomatologię jako jeden z działów medycyny najbardziej dotknięty przez pandemię COVID-19. Według danych organizacji, przez ponad rok, aż 77 procent krajów zgłaszało częściowe lub całkowite zawieszenie leczenia.

 

Nagląca sprawa

 

Wiele problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej, które nie wydawały się pilne na początku pandemii, aktualnie stały się naglące i wymagają pilnej interwencji. Prezes Kolumbijskiej Federacji Stomatologicznej, doktor Maria Fernanda Autesta Mandragon podkreśla, że w połączeniu z pacjentami, którzy skarżą się na nowe schorzenia, jest to jeden z czynników zwiększonej ilości pacjentów wymagających pilnej opieki stomatologicznej.

 

Najczęściej występujące problemy obejmują zazwyczaj zmiany wywołane próchnicą oraz chorobą dziąseł. Rok temu wiele z tych stanów można było wyleczyć w prosty sposób – na ten moment przeszły one w stan zapalenia przyzębia i ropni wierzchołka. Ponadto, dużym problemem wśród nastolatków stała się próchnica. Doradca ds. FDI, Doktor Nahawand Abdulrahman Thabet, lekarz dentysta z Egiptu, który praktykuje w Kairze, przedstawił historię 15-letniego pacjenta, który od czasu zamknięcia szkoły wiele podjadał. To tylko przykład, który obrazuje sytuacje tysięcy dzieci na całym świecie. 

 

Wyzwanie dla lekarzy

 

Stomatolodzy stoją przed dużym wyzwaniem. Pandemia COVID -19 wpłynęła na całkowite lub częściowe zaniechanie profilaktyki dentystycznej. 

 

Przekłada się to na większą ilość schorzeń. Stomatologia naprawcza jest nadzieją na odwrócenie skutków pandemii COVID-19 w gabinetach dentystycznych na całym świecie.