Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny
lek. stom. Włodzimierz Zemowski
(+48) 602-485-381
Śr, Pt: 9.00 - 15.00
30-048 Kraków

Nowości

Ubytki w uzębieniu to większe ryzyko demencji

Istnieje związek pomiędzy złym stanem jamy ustnej, a pogorszeniem funkcji poznawczych i demencji – wykazują badacze z New York University Rory Meyers College of Nursing w swoich analizach, których wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie JAMDA (tytuł artykułu:„Dose-Response Meta-Analysis on Tooth Loss With the Risk of Cognitive Impairment and Dementia”).

Naukowcy, korzystając z czternastu badań na temat utraty zębów i upośledzenia funkcji poznawczych, przeprowadzili staranną metaanalizę, której łącznie poddano 34074 dorosłych oraz 4689 osób z osłabionymi funkcjami kognitywnymi. Wyniki wykazały, że badani posiadający niepełne uzębienie mieli o 1,48 razy większe ryzyko rozwoju zaburzeń funkcji poznawczych i o 1,28 razy większe ryzyko zdiagnozowania demencji, nawet po wykluczeniu innych czynników ryzyka. Udowodniono także, iż osoby dorosłe, które posiadały braki w uzębieniu, a nie używały protez- były bardziej narażone na zaburzenia funkcji poznawczych (16,9%) w stosunku do osób z protezami (23,8%). Dalsza analiza nie wykazała znaczącego związku między utratą zębów a upośledzeniem funkcji, w przypadku gdy badani używali protez zębowych. 

Kolejnym bardzo ciekawym wnioskiem wypływającym z prac badaczy jest korelacja pomiędzy liczbą brakujących zębów a ryzykiem osłabienia funkcji poznawczych. Zdaniem naukowców każdy brakujący ząb zwiększał zagrożenie upośledzenia funkcji poznawczych o 1,4 proc. i zdiagnozowania demencji o 1,1 proc. 

Warto powtórzyć za autorami badań ważną konkluzję o istotności utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej i jego znaczeniu dla zachowania możliwości intelektualnych. 

 

źródło: https://www.jamda.com/article/S1525-8610(21)00473-4/fulltext