Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny
lek. stom. Włodzimierz Zemowski
(+48) 602-485-381
Śr, Pt: 9.00 - 15.00
30-048 Kraków

Nowości

Wkłady koronowo-korzeniowe

Zęby po leczeniu endodontycznym charakteryzują się złożoną strukturą, która  najczęściej obejmuje pozostałe nieuszkodzone twarde tkanki  zęba, niepodparte fragmenty szkliwa, wcześniejsze wypełnienia, pęknięcia i starcia. Ich podatność na złamanie jest tym większa im bardziej rozległy jest  brak zdrowych tkanek zęba.

Wkłady koronowo-korzeniowe mają zastosowanie w zębach leczonych endodontycznie, zwłaszcza jeśli  doszło do znacznej  utraty struktury zęba. Kanał korzeniowy zachowuje się jak wydrążony ale jednolity obiekt, z największymi  obciążeniami  równomiernie rozłożonymi na najbardziej powierzchownych obszarach korzenia zęba. Zastosowanie wkładu koronowo- korzeniowego  całkowicie zmienia rozkład naprężeń, skupiając je wokół szyjki zęba, bliżej światła kanału.

Planując odbudowę zęba po leczeniu endodontycznym z zastosowaniem fabrycznych wkładów koronowo-korzeniowych należy wybrać ich kształt, wielkość i rodzaj oraz materiał cementujący.

Głównym wskazaniem do zastosowania wkładów koronowo-korzeniowych jest  uzyskanie właściwej stabilności odbudowanego zęba pozbawionego żywej miazgi. Stabilność zależy od retencji wkładu, wielkości naprężeń funkcjonalnych i powstających przy cementowaniu oraz ich równomiernego rozkładu na całej długości.

Z zaleceń dotyczących stosowania wkładów koronowo-korzeniowych wynika, że wkład powinien być zacementowany jak najszybciej po przeprowadzonym leczeniu endodontycznym. Dzięki temu unika się problemu z rozszczelnieniem kanału od strony zęba, co może mieć miejsce przy przedłużonym stosowaniu wypełnień tymczasowych. Prowadzi to do mikroprzenikania drobnoustrojów i w rezultacie może wymagać ponownego przeprowadzenia leczenia kanałowego.