Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny
lek. stom. Włodzimierz Zemowski
(+48) 602-485-381
Śr, Pt: 9.00 - 15.00
30-048 Kraków

Stomatologia estetyczna

Home  /  Zakres usług  /  Stomatologia estetyczna

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej

Ładny uśmiech pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz dodaje pewności siebie. Rozwiązania z zakresu stomatologii estetycznej skierowane są do osób, które mają problemy z kształtem zębów lub ich przebarwieniami. Najczęściej wykonywane zabiegi to wybielanie zębów, korekta kształtu zęba oraz licówki.

W Specjalistycznym Gabinecie Stomatologicznym w Krakowie, przy ul. Lea 14/1 oferujemy kompleksowe rozwiązania z zakresu stomatologii estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z opisem wykonywanych przez nas usług.

Stomatologia estetyczna:wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest najczęściej stosowanym, bezpiecznym i skutecznym zabiegiem we współczesnej stomatologii estetycznej. Wybielanie prowadzi do umiarkowanej lub znacznej zmiany koloru uzębienia. Lekarz dentysta może wybielać zarówno pojedyncze zęby, jak i całe łuki zębowe. Zęby żywe wybielamy stosując odpowiednie preparaty na powierzchnię szkliwa, natomiast martwe poprzez aplikację preparatów do zęba. Środki wybielające zawierające zazwyczaj nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu nie są szkodliwe, nie powodują zmian chemicznych w strukturze zęba oraz nie osłabiają jego odporności na próchnicę.

Wybielanie zębów można przeprowadzić zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i w domu stosując nakładki wykonane w laboratorium dentystycznym lub przez dostępne w sprzedaży pasty i inne środki wybielające. We wszystkich sposobach wykorzystuje się tę samą substancję czynną. Różnica polega na stopniu jej stężenia oraz na różnym czasie aplikacji.

Stomatologia estetyczna: licówki

Licówki to małoinwazyjny, terapeutyczny rodzaj konstrukcji protetycznej umocowany najczęściej na zębach przednich. Pozwalają one uzyskać dobry efekt estetyczny i funkcjonalny przy niewielkiej ingerencji w twarde tkanki zęba. Wskazania do ich wykonania są przede wszystkim powody natury estetycznej. Jako materiał na licówki dominuje obecnie ceramika – głównie ze względu na lepsze efekty estetyczne. Technika stosowania licówek pozwala otrzymać 95% pozytywnych wyników po upływie 5 lat od zabiegu.

Licówki jako środek terapeutyczny miał być rozwiązaniem alternatywnym wobec dotychczas używanych koron na zęby przednie, gdyż pozwala on uniknąć większej utraty twardych tkanek zębów. Metoda ta stawia duże wymagania dotyczące estetyki i wytrzymałości z czym łączy się konieczność szczególnie precyzyjnego postępowania klinicznego i technicznego, a także odpowiedniego doboru materiału. Głównymi zaletami tej metody są oszczędzanie twardych tkanek zęba i unikanie komplikacji endodontycznych. Licówki jako metoda terapeutyczna jest bardzo atrakcyjna z punktu widzenia profilaktyki przyzębia, ponieważ granice preparacji mogą być umiejscowione naddziąsłowo. Stosowanie licówek ma zatem stosunkowo niski jatrogenny potencjał uszkadzający.

Głównym warunkiem sukcesu przy zastosowaniu licówek jest wystarczająca obecność szkliwa zarówno pod względem jakościowym i ilościowym, bowiem tylko wtedy można uzyskać połączenie zęba z licówką. W optymalnej sytuacji udaje się nawet przywrócić pierwotną wytrzymałość zęba. Wytrzymałość licówki zależy głównie od jej połączenia ze szkliwem. Możliwość dobrego umocowania licówek stwarzają obecne techniki wytrawiania szkliwa, przyczepność ceramiki po jej wytrawieniu i silanizacji oraz opracowanie nowoczesnych cementów kompozycyjnych.

Aby zdefiniować wskazania do stosowania licówek, należy przede wszystkim ustalić cel rehabilitacji przeprowadzonej za pomocą tych rekonstrukcji. Ponieważ metoda ta ma priorytet estetyczny, należy zaznaczy, że użycie licówek pozwala osiągnąć naturalny kształt i położenie, naturalną budowę oraz naturalną kolorystykę zęba. Kształt, kontury i budowa w dużej mierze zależą zarówno od właściwego opracowania zęba, jak i stosowania przez technika znanych zasad estetycznych. Na uzyskany kolor w równym stopniu wpływają wyjściowa barwa zęba i rodzaj nałożonych warstw ceramiki. Im większa różnica między barwą zęba a kolorem docelowym licówki, tym bardziej zamaskowanie wymaga użycia materiału o większej nieprzezierności.
W zębach z rozległymi ubytkami tkanek twardych oraz po leczeniu endodontycznym należy rozważyć wykonanie korony protetycznej z ewentualnym wcześniejszym wzmocnieniem zęba wkładem koronowo-korzeniowym.

Stomatologia estetyczna: korygowanie kształtu zębów

Korygowanie kształtu zębów to sposób na poprawę estetyki u osób z ukruszonymi, pękniętymi i nierównymi zębami.Czasem poprzez nawet niewielką korektę można osiągnąć dużą zmianę. Zębom nadaje się odpowiedni kształt, a małe wady korygowane są całkowicie lub minimalizowane.

Dzięki zabiegom stomatologii estetycznej zęby stają się bardziej równe i mniej stłoczone. Zmianę kształtu zęba możemy uzyskać zarówno poprzez zredukowanie i zwiększenie jego wielkości, oraz poprzez nałożenie cienkiej warstwy kompozytu na powierzchnię zęba nadając mu nowy kształt. Lampą polimeryzacyjną utwardza się kompozyt, a cała powierzchnia zęba jest potem wygładzona i wypolerowana. Znieczulenie najczęściej nie jest potrzebne, a cały zabieg może być wykonany w czasie jednej wizyty.

Dla wielu pacjentów korekcja zębów to sprawa priorytetowa. Nierówny zgryz można korygować poprzez noszenie aparatów ortodontycznych, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jest to długotrwałe, zwykle kilkuletnie leczenie. Jeśli nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej są niewielkie, stomatolog może zdecydować się na użycie materiałów kompozytowych lub licówek, ewentualnie koron porcelanowych. Wiele zależy od rodzaju wady i tego, jakiego efektu oczekuje pacjent.

Zapraszam Państwa do Specjalistycznego Gabinetu Stomatologicznego w Krakowie przy ul. Lea 14/1. Podczas wizyty odpowiem na wszystkie pytania związane ze stomatologią estetyczną i pomogę dobrać najskuteczniejsze rozwiązanie.